Kamień w sedesie

Wytrącające się związki wapnia, znane również jako kamień w sedesie to uciążliwy problem, który wymaga regularnego sprzątania toalety. Zaniedbanie i nieregularne czyszczenie WC może bowiem doprowadzić do odłożenia się grubej warstwy osadu, którą trudno nam będzie usunąć nawet za pomocą specjalistycznych środków chemicznych. Istnieje kilka powodów, które mogą przyczyniać się do odkładania się kamienia, jednak na szczęście do wyboru mamy wiele metod jego usuwania – od tradycyjnych sposobów domowych po bardziej profesjonalne. Jak pokonać kamień w sedesie? Podpowiadamy.

Kamień w sedesie – przyczyny powstawania

Kamień w sedesie to nic innego jak związki wapnia, które zazwyczaj odkładają się w miejscu spłukiwania wody ze spłuczki, pod kołnierzem i na dnie toalety, a także na poziomie wody. Istnieją dwie zasadnicze przyczyny, które mogą powodować jego powstawanie:

  • nieregularne mycie i sprzątanie toalety – zaniedbanie sedesu skutkuje odkładaniem się coraz grubszej warstwy kamienia, który często okazuje się trudny, a nawet niemożliwy do usunięcia, dlatego warto pamiętać o regularnym czyszczeniu toalety,
  • posiadanie twardej wody – zdarza się, że mimo najwyższej dbałości o czystość toalety osad z kamienia i tak jest dla nas poważnym problemem. Twarda woda to jeden z głównych powodów kamienia w sedesie, dlatego warto poznać skuteczne metody na jego regularne usuwanie.

Kamień w sedesie – jak usunąć domowymi sposobami?

Kamień w sedesie można usunąć zarówno sposobami domowymi, jak i profesjonalnymi środkami chemicznymi do jego usuwania. Dobór właściwej metody powinien być uzależniony od stopnia zaawansowania problemu, a także od materiałów, z których została wykonana toaleta, aby nie uszkodzić na stałe jej powierzchni. Delikatny osad z kamienia z powodzeniem usuniemy dostępnymi w każdym domu kwasami, takimi jak ocet, sok z cytryny lub kwasek cytrynowy. Do czyszczenia można również wykorzystać sodę oczyszczoną, jednak warto pamiętać, że nie należy łączyć jej z kwasami, co może skutkować zobojętnieniem uzyskanego roztworu, który stanie się zwyczajnie nieskuteczny. Wybrany środek należy nanieść na powierzchnię z osadem, a następnie odczekać kilkanaście minut. Po tym czasie należy dokładnie wyszorować i zdezynfekować toaletę, a cienki osad z kamienia powinien zniknąć.

Kamień w sedesie – środki chemiczne

Gruby osad z kamienia wymaga zastosowania bardziej radykalnych środków, wśród których doskonale sprawdzają się preparaty chemiczne do usuwania kamienia. Podczas ich stosowania należy postępować zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu, a także upewnić się, że wybrany środek będzie bezpieczny dla powierzchni toalety.